ELŐSZOBA. egy konferencia előtere, ahol izgalmas beszélgetések zajlanak. Erdélyi és Erdélyből származó biológusok, ökológusok rövid előadásait hallhatjátok itt az OTDK Facebook-oldalán. Kattanjatok rá! Minden kedden és pénteken délután, az OTDK-ig.
A sorozat első meghívottja, dr. Balog Adalbert Rovarok gyors evolúciója mezőgazdasági területeken – esettanulmányok borsó levéltetű populációkon címmel tart előadást 2021. április 9-én (pénteken) 15 órától. Az eseményt élőben közvetítjük!
***
A levéltetvek (Homoptera: Aphididae) (világszinten kb. 4500 faj, Romániában mintegy 800 faj) jelenleg azok mezőgazdasági kártevők közzé tartoznak (kb. 250 faj), amelyek ellen a vegyszeres és biológiai védekezési költségek csak az EU területén elérik az évi 1 milliárd eurót. Gyors
adaptációs készségük genetikai héttereinek bizonyos vonatkozásai már ismertek, ugyanakkor alig ismerjük a levéltetvek emésztőszervében élő másodlagos szimbionta baktériumok szerepét a tetvek természetes ellenségeivel (parazitoidokkal), rovarpatogén gombákkal vagy a vegyszerekkel szembeni alkalmazkodásában. Az elmúlt évtizedekben sok levéltetű faj esetében felmerült taxonómiai viták alapja, hogy az eddig leírt fajok valójában sokkal több valódi fajra, alfajra bonthatóak. Ennek az oka lehet a nagyfokú stresszhatásra (ragadozók, parazitoidok, vegyszerek) adott, egy-két nemzedéken belül kialakuló evolúciós válasz. Ezen mechanizmusok néhány aspektusa megmagyarázhatja azt a már néhány éve elfogadott elméletet, miszerint a mezőgazdasági területek a gyors evolúció színterei.